بوکان

بوکان سومین شهر بزرگ کردنشین بعد از کرمانشاه وسنندج در ایران است . بزرگترین شهر کردنشین در استان آذربایجان غربی است.زبان مردم این شهر کردی سورانی است .روایات زیادی در مورد ریشه نام این شهر وجود دارد از مشهورترین آنها این است که در قدیم مردم این شهر در هنگام مراسم عروسی به چشمه آب بزرگ و مشهور این شهر که کردها آن را "حه وزه گه وره" (HewzGewre e) به معنی "آبگیر بزرگ" می نامند، (و این چشمه به صورت چشمه ای جوشان است که آب آن از سفره های زیرزمینی تامین می شود;) می آمدند و از آنجا که به کردی واژه "بوک"، به معنی عروس است این منطقه را که بعدها به شهر تبدیل شد "بوکان" (جمع بوک = عروس ها) نامیدند.اما این نظریه تنها در صورتی درست است که ما این اسم را با لهجه فارسی تلفظ کنیم یعنی "بوکان Bookan"،این در حالی است که ساکنین این شهر و اکثر مردم کردزبان آن را بصورت "بوکان Bokan" ادا می نمایند.در نظریه ای دیگر ، گفته میشود که به هنگام حمله سپاه مغول به این مناطق ، یکی از فرماندهان سپاه چنگیز ، نام خود (بوکان) را بر روی این روستای کوچک (در آن زمان) نهاد . گفته میشود کوهی در مغولستان به نام بوکان وجود دارد که از همین فرمانده چشمه میگیرد .نظریه دیگر در مورد وجه تسمیه شهر چنین است: شهر بوکان به دور چشمه بزرگ حه وزه گه وره شکل گرفته است و به چنین چشمه هایی در زبان کردی "کانی Kani" گفته می شود. همچنین واژه "بو Bo" در زبان کردی کاربردهای مختلفی دارد که اغلب در شکل ترکیبی به کار برده می شود; مانند بو کوی؟(کجا؟)اما چگونگی ترکیب این کلمات و شکل گیری واژه بوکان بر اساس این نظریه چنین است: در زمانهای قدیم هنگامیکه زنان قصد شستن وسایل خانه را داشتند آنها را با خود برداشته و به سمت رود یا چشمه ای در نزدیکی محل اقامتشان بوده می بردند و در آنجا کارشان را انجام می دادند. به همین ترتیب اهالی ساکن اطراف بوکان، جهت شستن و نظافت ظروف و وسایل خود به طرف این کانی یا حوض می رفتند و هنگامی که کسی سراغ نفری را که جهت انجام این امور به "کانی" رفته بود، می گرفت، نزدیکان وی در پاسخ می گفتند: "او به کانی رفته است" و به زبان کردی "چوه بوکانی" یعنی به "چشمه " رفته است. بدین ترتیب واژه "بوکانی" به افرادی گفته می شد که رفت و آمد زیادی را به "کانی" مزبور انجام می دادند و سپس کم کم در آنجا ساکن شدند.امروز حوض گوره (حه وزه گه وره)، در مرکز شهر واقع است و با آب گوارا و بی پایان خود آب نیمی از شهر را تامین می کند. و نزد اهالی شهر از نوعی دلبستگی و جایگاه خاصی برخوردار است.شهر بوکان در کردستان ایران بعد از کرمانشاه وسنندج سومین شهر بزرگ کردنشین در ایران می باشد.
منبع:http://hadi-f.blogfa.com
/ 6 نظر / 59 بازدید
خزل

سومین شار که لین(گه و ره) کورد فکر بکه م ئیلامه نه بوکان باوکه که ی باوکم!!!!!!

محراب

قشنگ بود وب سایتت موفق باشی بژسی کرد آلامتوچت رو لینک کن بعد خبرم کن تاگه خواستی لینکت کنم چون اسم وب سایتتم آلامتو هست مشکلی نیست لینک کن ممنون

آزاد

اقا بوكان نيست كرمانشاه ، اروميه ، سنندج و غيره ... تازه ايلام ، مهاباد ، سقز از بوكان بزرگتره اين امار اشتباه است

سلام این پیامو امروز تو یکی از وبلاگا دیدم منم بهش عمل کردم.. این پیام مال من نیست ولی بخونیدش: تو رو به امام زمان قسم می دم این پیام رو بخون.دختری از خوزستانم که پزشکان از علاجم نا امید شدند.شبی خواب حضرت زینب (س)را دیدم در گلوم اب ریخت شفا پیدا کردم ازم خواست اینو به بیست نفر بگم. این پیام به دست کارمندی افتاد اتقاد نداشت کارشو از دست داد.مرد دیگری اعتقاد داشت 20 میلیون به دست اورد. به دست کس دیگری رسید عمل نکرد پسرشو را از دست داد.اگه به حضرت زینب اعتقاد داری این پیامو واسه 20 نفر بفرست............ 20 روز دیگه منتظر معجزه ب.

مهدی

سومین شهر بزرگ کوردنشین شهر ایلامه امارت غلطه لطفا اصلاحش کن